Ημερίδα- Σεμινάριο εμβάθυνσης στα Μαθηματικά των πανελλαδικών εξετάσεων

Τη Δευτέρα 08/04/2024 στις 12.00 θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του σχολείου μας ημερίδα σε σχέση με τα Μαθηματικά στις Πανελλαδικές εξετάσεις, με καλεσμένους ομιλητές τον κ. Θωμαϊδη Ι. (Δρ. Μαθηματικών και τ. Σχολικός Σύμβουλο) και τον κ. Μπαρούτη  (Μαθηματικός, 3ο ΓΕΛ Σταυρούπολης). Στο σεμινάριο θα γίνει ανασκόπηση μιας αντιπροσωπευτικής κατηγορίας θεμάτων που έχουν τεθεί στις πανελλαδικές εξετάσεις Μαθηματικών τα προηγούμενα χρόνια και καλύπτουν το σύνολο σχεδόν της εξεταστέας ύλης.  Παράλληλα θα εξεταστεί με ποιο τρόπο η «μεθοδολογία» που έχει αναπτυχθεί γύρω από τη διδασκαλία αυτών των θεμάτων στην Γ΄ Λυκείου συνδέεται με τις γνώσεις για την επίλυση των εξισώσεων που έχουν αποκτήσει οι μαθητές στις προηγούμενες τάξεις.

Το σεμινάριο έχει διαδραστικό χαρακτήρα που διευκολύνει την ενεργό συμμετοχή των εκπαιδευτικών και μαθητών που θα το παρακολουθήσουν.