Διδακτική Επίσκεψη στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο.

Οι μαθητές και μαθήτριες  των Ανθρωπιστικών σπουδών της Γ΄ τάξης σήμερα Τρίτη, 2 Απριλίου 2024, πήγαν … στο Πανεπιστήμιο!!! Συγκεκριμένα, στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας Προσανατολισμού και της διδασκαλίας του κεφαλαίου «Παρευξείνιος Ελληνισμός» επισκεφθήκαμε την Κεντρική Βιβλιοθήκη και το Κέντρο Πληροφόρησης του ΑΠΘ. Εκεί ξεναγηθήκαμε στους χώρους του Επιστημονικού Αναγνωστηρίου από τον Υποψήφιο Διδάκτορα στην  Έδρα Ποντιακού Ελληνισμού της Φιλοσοφικής Σχολής, κ. Νίκο Μισολίδη ο οποίος εξιστόρησε σύντομα την πορεία του Ποντιακού Ελληνισμού στους αιώνες και παρουσίασε το έργο της ομώνυμης  Έδρας στο τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας ΑΠΘ για την ανάδειξη της ιστορίας του Πόντου.   Στη συνέχεια, τα παιδιά  είχαν την ευκαιρία να δουν από  κοντά σπάνιο αρχειακό υλικό  από τη Συλλογή Αρχείων της Μαύρης Θάλασσας, η οποία στεγάζεται στον χώρο,  και να γνωρίσουν βιωματικά την ιστορική του αξία με τη βοήθεια και την καθοδήγηση του αρχειονόμου – βιβλιοθηκονόμου της Βιβλιοθήκης, κ. Ευστάθιου Αμανατίδη. Στο τέλος, ο ίδιος, απαντώντας στις ερωτήσεις των παιδιών, περιέγραψε με απλό και σαφή τρόπο το επιστημονικό πεδίο μελέτης και τις εργασιακές αρμοδιότητες των αρχειονόμων – βιβλιοθηκονόμων  καθώς και τις προοπτικές επαγγελματικής αποκατάστασης στον τομέα αυτόν. Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Κυριάκο Χατζηκυριακίδη, Επίκουρο Καθηγητή της Έδρας Ποντιακών Σπουδών ΑΠΘ, για την πολύτιμη συνδρομή του στην υλοποίηση της συγκεκριμένης δράσης.

Στην επίσκεψη συμμετείχαν ως συνοδοί οι εκπαιδευτικοί: Ευθύμης Γάτσος (ΠΕ02), Ανθή Μαυρίδου (ΠΕ07) και Αθανασία Τιμπλαλέξη (ΠΕ02).