WorkShop Φιλοσοφίας

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ!!! Τέχνη Ζωής;

Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος επισκέφτηκε η Β’Λυκείου του σχολείου μας στις 29 Νοεμβρίου, για να παρακολουθήσει και να συμμετάσχει στο “Workshop Φιλοσοφίας - Από τον Σωκράτη στην Τεχνητή Νοημοσύνη”, ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Δρ. Φιλοσοφίας, δημοσιογράφου και συγγραφέα Γιώργου Χατζηβασιλείου, που προβάλλει τον πυρήνα του ελληνικού και δυτικού πολιτισμού, τη Φιλοσοφία. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τη ζωή και το έργο του Σωκράτη και του Επίκουρου, δύο από τους πλέον σημαντικούς ηθικούς φιλοσόφους, μέσα από την προβολή και των αντίστοιχων ντοκιμαντέρ της σειράς Animated Φιλόσοφοι. Στη συνέχεια, συμμετείχαν σε θεατρικά παιχνίδια φιλοσοφικής αλληλεπίδρασης (mindgames), με σκοπό να κατανοήσουν την αξία τήρησης των κανόνων για μία ευτυχισμένη κοινωνία. Τέλος, οι μαθητές συζήτησαν με τον δημιουργό του workshop, Γιώργο Χατζηβασιλείου,  την αξία της ολιγάρκειας και της φιλίας στη ζωή του ανθρώπου και καταθέτοντας τις απόψεις τους, διαπίστωσαν ότι όλοι λειτουργούμε καθημερινά και ασυναίσθητα ως φιλόσοφοι.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της διαθεματικότητας των μαθημάτων Φιλοσοφίας και Θρησκευτικών και συνοδοί καθηγητές ήταν η Ζωή Ιωαννίδου (ΠΕ01) και η Καλλιόπη Πασχαλιά (ΠΕ02).