Ημερίδα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Το Πολεμικό Μουσείο επισκέφτηκαν μαθητές και μαθήτριες της Γ’ Λυκείου τη Δευτέρα 20 Νοεμβρίου, στα πλαίσια Ημερίδας Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού με θέμα “Τα Ένστολα Επαγγέλματα στο Μηχανογραφικό Δελτίο για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση”. Οι μαθητές και οι μαθήτριες ενημερώθηκαν για τις σπουδές στα Ανώτατα Στρατιωτικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Α.Σ.Ε.Ι.), τις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών (Α.Σ.Σ.Υ.), καθώς και τις Σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων Ελληνικής Αστυνομίας, Πυροσβεστικής Ακαδημίας, Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού και Λιμενικού Σώματος. Το ενδιαφέρον των μαθητών ήταν μεγάλο, έλυσαν τις απορίες τους και απέκτησαν μια πληρέστερη εικόνα για τα παραπάνω επαγγέλματα.

Την εκπαιδευτική δράση, η οποία διοργανώθηκε από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας με τη συνεργασία του Γ΄ Σώματος Στρατού, της Γενικής Αστυνομικής Διεύθυνσης Θεσσαλονίκης, της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού (Α.Ε.Ν.) Μακεδονίας, του Κεντρικού Λιμεναρχείου Θεσσαλονίκης, της Διοίκησης Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Θεσσαλονίκης, του Πολεμικού Μουσείου Θεσσαλονίκης, της Ναυτικής Διοίκησης Βορείου Ελλάδος και της 113 Πτέρυγας Μάχης, συνόδευσε η εκπαιδευτικός Ζωή Ιωαννίδου (ΠΕ01).