ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

Εκπαιδευτική επίσκεψη του 4ου ΓΕΛ ΕΥΟΣΜΟΥ στο Κρατικό Ωδείο Θεσσαλονίκης

Εκπαιδευτική επίσκεψη του 4ου ΓΕΛ ΕΥΟΣΜΟΥ(τμήματα Β1,Β2,Β3) στο Κρατικό Ωδείο Θεσσαλονίκης, στα πλαίσια του ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: «Τα κτίρια έχουν φωνή …» και των δράσεων του Ομίλου Φιλαναγνωσίας του σχολείου. Πέμπτη 30 Μαρτίου 2023 Υπεύθυνες καθηγήτριες και συνοδοί: Πασχαλιά Καλλιόπη, Σερταρίδου Μαρίνα, Ιωαννίδου Ζωή

"Τα κτίρια έχουν φωνή … "

Μέσα από αυτή τη φωνή μαθαίνουμε τις μικρές ή μεγάλες ιστορίες τους, τους ήχους που τα διαπερνούν, τη μουσική που διαχέεται στους χώρους τους, τις μνήμες που αντέχουν στον χρόνο και τον χώρο. Αυτά όλα μας τα αφηγήθηκαν η Φωτεινή, η Μαριάννα και ο Δημήτρης και μας ταξίδεψαν με τις γλυκές νότες των σαξοφώνων τους ο Αριστείδης και η Ελένη και με τα τραγούδια από τους «Γάμους του Φίγκαρο» η Σίσσυ και η Ελένη. Σε αυτό το μουσικό ταξίδι το εξαιρετικό κοινό, οι μαθητές του 4ου ΓΕΛ Ευόσμου, έγιναν κοινωνοί και συμμετείχαν ενεργά επιβεβαιώνοντας είτε με το ζεστό και παρατεταμένο χειροκρότημά τους είτε με δάκρυα συγκίνησης στα μάτια τους ότι η μουσική όχι μόνο δεν έχει σύνορα, αλλά, αντίθετα, ενώνει τις ψυχές των ανθρώπων, αγγίζει τις ευαίσθητες χορδές των εφήβων, ακόμη κι αν δεν έχουν ξανακούσει ποτέ σαξόφωνο, ακόμη κι αν δεν έχουν ξαναδεί όπερα. Τα παιδιά, οι μαθητές μας, ενθουσιάστηκαν, μαγεύτηκαν και, όπως ειλικρινά ομολόγησαν, ένιωσαν δέος, από την πρώτη στιγμή που διάβηκαν το κατώφλι του Κρατικού Ωδείου Θεσσαλονίκης και, κυρίως, από τη στιγμή που άκουσαν τις πρώτες νότες, αλλά και αργότερα, όταν είδαν και άγγιξαν τα τρία παλαιότερα υπαίθρια αγάλματα της Θεσσαλονίκης και όταν έμαθαν για την ιστορία του Τζέκυ Άμποτ και την αιωνόβια πορεία του μοναδικού στη χώρα μας Κρατικού Ωδείου. Τελικά, «τα κτήρια έχουν φωνή» και ο καθένας μας μπορεί να γίνει η «φωνή» και να αφηγηθεί μια μικρή ή μεγάλη ιστορία για τη ζωή και τη μουσική είτε αυτή είναι ραπ είτε αυτή είναι κλασική!»

Σερταρίδου Μαρίνα, Φιλόλογος