ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ Γ'ΛΥΚΕΙΟΥ ( ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ)

Την Τρίτη 28/2/2017, στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών, επισκέφτηκε το σχολείο μας και ενημέρωσε τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ' Λυκείου για την άφιξη και την ενσωμάτωση των προσφύγων του 1922 στην ευρύτερη περιοχή του Ευόσμου,  ο Δρ Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας και συγγραφέας του ιστορικού λευκώματος "ΕΥΟΣΜΟΣ: η ιστορία του τόπου και των ανθρώπων του", κος Χατζηκυριακίδης Κυριάκος.

Στη δίωρη συνάντηση οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μάθουν λεπτομέρειες για την περιοχή πριν και μετά τον ερχομό των προσφύγων του 1922, να δουν σπάνιες εικόνες και να ακούσουν ηχητικά ντοκουμέντα ανθρώπων που έζησαν την ταραγμένη περίοδο της προσφυγιάς, υλικό που με κόπο αλλά και επιστημονική μεθοδολογία συνέλεξε ο κος Χατζηκυριακίδης. Ο ιδιος απάντησε σε ερωτήσεις και απορίες των μαθητών δίνοντας στο μάθημα έναν βιωματικό τόνο, καθώς αποφόρτισε τα παιδιά -για λίγο έστω- από τον παλμό των Πανελλήνιων Εξετάσεων. Το σχολείο μας ευχαριστεί θερμά τον κο Κ. Χατζηκυριακίδη και εύχεται και μελλοντική συνεργασία.

Οι υπεύθυνοι καθηγητές: Γάτσος Ευθύμιος, Κουρτίδης Παναγιώτης.