ΤΟ 4ο ΓΕ.Λ. ΑΘΛΕΙΤΑΙ?

Με σύνθημα  «Νοιώσε τη  χαρά  της  άθλησης  χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας: ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ- ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ» οι μαθητές και οι μαθήτριες του 4ου ΓΕ.Λ. Ευόσμου, στο πλαίσιο της 3ης  Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, πήραν μέρος σε αθλητικές δράσεις, προκειμένου να βελτιώσουν τη φυσική κατάσταση και να καλλιεργήσουν την ευεξία τους. Το μήνυμα που τα παιδιά θέλησαν να περάσουν με τη συμμετοχή τους στις δραστηριότητες του σχολείου μας είναι ότι ο αθλητισμός μπορεί να αποτελέσει πηγή χαράς, έμπνευσης, δημιουργίας αλλά και ανάπαυλας στην καθημερινή πίεση που υφίστανται λόγω των πολλαπλών τους υποχρεώσεων.

Ειδικότερα, στο εξαιρετικής ποιότητας γήπεδο δίπλα στον αύλειο χώρο του σχολείου και με την καθοδήγηση του κου Δεκάκη (γυμναστή και υποδιευθυντή του σχολείου) οργανώθηκε τουρνουά ποδοσφαίρου με αγώνες σε ομίλους που οδήγησαν σε τελικό!  Πήραν μέρος αγόρια και κορίτσια, καθώς είναι γνωστή η παράδοση που έχει το 4ο ΓΕ.Λ. Ευόσμου στο ποδόσφαιρο των κοριτσιών, που για μια ακόμη φορά διέπρεψαν. Οργανώθηκε επίσης αγώνας μπάσκετ, στον οποίο την τιμητική είχαν οι? ψηλοί του σχολείου, και αγώνες μπάντμιντον, ενώ πολλοί θέλησαν να δώσουν το παρόν με τζόκιγκ ή βάδην πέριξ του γηπέδου.